A ფაზა -გამოწვევა (წინარე ცოდნის გააქტიურება)
.
საორგანიზაციო საკითხები:აღრიცხვა,გაკვეთილის თემის, მიზნებისა და შეფასების რუბრიკის გაცნობა.
1 წთ.
აქტივობა N 1
ასოციაციური რუკა- ( გონებრივი იერიში) 5 წთ
.ვინ
ამბობდა ამას?(ადამიანი)
. სად?
(წუთისოფელში) როდის? ?
( ყოველ დროსა და ეპოქაში)
რიტორიკული კითხვებით
იწყება მოთხრობა.
( თქვენი აზრით, რატომ იწყებს მწერალი მოთხრობას რიტორიკული კითხვებით, მკითხველის
დასაინტერესებლად, მხატვრული ეფექტის შესაქმნელად თუ არსებითსა
და მნიშვნელოვანზე ყურადღების
გასამახვილებლად? კიდევ რომელი
ნაწარმოები იწყება რიტორიკული
შეკითხვით?)
ყველა ადმიანს
აქვს ცხოვრების, ყოველდღიურობის
მიზანი.
განსაზღვრეთ ცნება ,,მიზანი“ .
შეურჩიეთ კრიტერიუმები.
მ ი ზ ა ნ ი
შედეგი,
სწრაფვა, ოცნება, დრო, საშუალება , ბრძოლა, ნებისყიფა, თვითრეალიზება, შესაძლებლობები, მოხერხებულობა,
ცოდნა, გამჭრიახობა,ავი, სასიკეთო,საკუთარი თავის პოვნა.
აქტივობა
N 2
3 წთ
კითხვა-პასუხი (ინდივიდუალირი)
1 რა მიზანი ამოძრავებს მგლებს? რა მიზანი აქვს სტუმრობას?
2 საერთო მიზანი როდია სიკეთე, იგი
შეიძლება უზნეობაც იყოს.
დააკვირდით ხროვის საქციელს,
თარეშის დაწყებამდე რატომ ათვალიერებენ მგლები
ერთმანეთს?
3 სიბნელის მოიმედე
მგლების ხროვა სინათლეში უძლური
აღმოჩნდა. მოძებნეთ ტექსტში დამადასტურებელი ადგილები?
4 ,,გაცრუებული
იმედები’’-რამ შეუშალა მგლებს ხელი?
აქტივობა
N 3
T დიაგრამა (კლასი) 4 წთ
მთვარის ასტროლოგიური მახასიათებლები-- მხატვრული
სახე
( ასტრ.
მახას. --უკვე მოძიებული:დედამიწასთან მარსის
ზომის ობიექტის შეჯახების შედეგად
ამოტყორცნილი ნანსხვრევებისგან შეიქმნა, ნილ ამსტრონგის შემდეგ ბაზ ოლდრინი იყო მეორე
ადამიანი,რომელმაც მთვარეზე დადგა ფეხი,
დედამიწის ერთადერთი ბუნებრივი თანამგზავრია, კვერცხის
ფორმისაა, ვხედავთ მხოლოდ ერთ მხარეს, ლურჯი მთვარე- თვეში ორჯერ შევსებული
მთვარე... ლ. ალფენიძე..)
B ფაზა-სიღრმისეული წვდომა
აქტივობა
N4
ვენის დიაგრამა------ ტოტია- მგლების ხროვა 3 +6წთ
(წყვილებში მუშაობა)
აქტივობა
N5
ტოტია ,,თანამოძმეთა’’მსხვერპლია. ოდესღაც მათსავით ძლიერს, მაგრამ ახლა უკვე ჯანგატეხილსა და დაუძლურებულს კბილი გაუსვეს, ჯავრიც იყარეს და შიმშილის
გრძნობა ნაწილობრივ დაიკმაყოფილეს,
,,მგლურმა კანონმა’’ თანაგრძნობა, დანდობა,გატანა არ იცის.ხროვა ინსტიქტებით მოქმედებს, ხახადაღებული მსხვერპლს დაეძებს,არას დაგიდევთ
თავის მოდგმასა და მის ,, სახელიანობას’’.
2წთ
1 თხრობის
მრავალფეროვნებისა და პერსონაჟთა მხატვრული
სახის შესაქმნელად რა მხატვრულ საშუალებას იყენებს
მწერალი?
2 როგორ ფიქრობთ, აღნიშნული მხატვრული ხერხი მხოლოდ თხრობის მრავალფეროვნებას ემსახურება, თუ ამით მწერალი უფრო მნიშვნელოვანსა და არსებითს
მიგვანიშნებს?
C ფაზა-
რეფლექსია
აქტივობა
N6
5 –(3+3+3)წთ
დეკარტის კვადრატი
(წყვილებში)-სამი რიგი
(რენე
დეკარტი- 16 ს ფრანგი ფილოსოფოსი, მათემატიკოსი. ,,ვაზროვნებ, მაშასადამე ვარსებობ“)
რა იქნება, თუ ეს
მოხდება?
რა არ
იქნება, თუ ეს არ მოხდება?
(მარიტა, სოფიო, ტოტია)
ბრბოს განაჩენი და მისი შედეგები სამივე ნაწარმოების
მიხედვით.
აქტივობა N
7 შეჯამება: საკუთარი მოსაზრებების
გამოთქმა და შეფასება. 5წთ
აქტივობა
N8
საშინაო დავალება: 1 წთ
,, ძლიერი
ადამიანი ის კი არ არის, ვინც
კედელს ანგრევს, არამედ ის, ვინც პოულობს კარს“.ჰეგელი.
აქტივობა
N 9 1წთ
შეფასება: განმსაზღვრელი და განმავითარებელი
.
|